מדריך התוכנה של רונן

תיכנות, תוכנה,

מה זה HTML

שפת HTML היא למעשה השפה הבסיסית והראשונית לבניית אתרי אינטרנט.
ראשי התיבות מעידים על מהות השפה HeperText Markup Language, זאת למעשה שפת
תגיות המדברת עם הדפדפן ומגדירה לו מה לצייר על המסך, HTML אינה שפת תיכנות,
אך היא מגדירה את המבנה הכללי וההיררכי של הדף שברוב המקרים לתוכו מזינים קוד בשפות תיכנות שונות והוא מציג את התוכן בהתאם לדרישות שהוגדרו בפיתוח.

לא משנה באיזה שפת פיתוח נכתוב, כל פעולה תפנה לשרת ושיתרגם את סביבת הפיתוח והבקשות שנשלחות ע"י אירועים שונים והשרת יקמפל את המידע ויבנה קובץ HTML חדש עם המידע המוחזר ויחזיר ללקוח דף HTML נקי ללא היכולת לראות או להבין את הקוד שפועל מאחורה.

שפת HTML קיימת כבר משנות השישים ומאחר והאינטרנט הפך לשימוש בקרב משתמשים רבים הוחלט על הקמת גוף שנקרא W3C שתפקידו להגדיר שפה אחידה/תקן שתיקרא ע"י כל הדפדפנים, ותהיה למעשה לתקן עבור חברות המפתחות דפדפנים כדוגמת מייקרוסופט, כרום, פיירפוקס ועוד…

הגירסה המלאה האחרונה הנפוצה בשוק הינה HTML4 ששוחררה ב 1999 כדי ליצור אחידות של גירסאות קודמות.

בשנת 2000 שוחררה לראשונה גירסת XHTML שבשונה משפת HTML שמבוסס על תגיות היא מושתת על מבנה XML.

היות ועולם הטכנולוגיה ובפרט האינטרנט התפתחו רבות בשנים האחרונות והפכו ליותר דינאמיים ובעלי מדיה חזקה הוחלט ע"י ארגון W3C ו WHATWG ראשי תיבות של Working Group Web Hypertext Application Technology להגדיר גירסה חדשה שתיקרא HTML5, להוסיף תגיות חדשות לגרסה 4 שתאפשר גם למי שאינו מפתח במקצועו ליצור דינאמיות ויכולות מראה ותצוגה מתקדמים, מאידך תיצור סטנדרט של היררכית פיגומים שתאפשר גם למתכנת שמקבל קוד להבין היכן מתחילים ומסתיימים מבנים שונים.

HTML5 עדיין נמצאת בשלבי כתיבת התקנים ומתוכננת להיות מוכנה באופן סופי בשנת 2020.
למרות זאת שוחררו כמה תגיות חדשות שכבר כעת מאפשרות מבנה סמנטי של קוד טוב ברור יותר ויכולות תצוגה מתקדמים כפי שארחיב בהמשך.

, ,